Cover Image

Ustroń – historia perły Beskidów

Ustroń jest pięknym miastem położonym w południowej Polsce, w województwie śląskim. Miasteczko od wielu lat jest chętnie odwiedzanym uzdrowiskiem i ośrodkiem wczasowym. W Ustroniu cieszyć się można wspaniałą przyrodą, lasami porastającymi wzniesienia, czystym powietrzem i wspaniałą kulturą góralską. Kultura góralska to nie tylko stroje, muzyka, ale również stare budynki i pełne tajemnic legendy. Ten niezwykły klimat poczuć można w Kolibie pod Czarcim Kopytem. Będąc w Ustroniu, warto poznać to wyjątkowe miejsce i rozsmakować się w pysznych potrawach inspirowanych lokalną kuchnią. Nim jednak wybierzemy się na wypoczynek, warto poznać historię miasta.

Pierwsze wzmianki o Ustroniu

Informacje o Ustroniu znaleźć można w powstałej około 1305 roku księdze uposażeń biskupstwa wrocławskiego. Pierwsi mieszkańcy Ustronia byli polskiego pochodzenia, którzy z inicjatywy księcia Mieszka I Cieszyńskiego przybyli z innych wsi położonych na Śląsku Cieszyńskim. Przez kilkadziesiąt lat mieszkańcy Ustronia podlegali parafii w Goleszowie, natomiast przypuszczalnie na przełomie XIV i XV wieku powstała pierwsza parafia rzymskokatolicka pod wezwaniem św. Klemensa. W połowie XV wieku książęta cieszyńscy przekazali część Ustronia szlachcicowi Mikołajowi Klochowi. Po śmierci ostatniego z rodu Klochów, w wyniku działań krewnych zmarłego, Ustroń został podzielony na kilka mniejszych działów. Po śmierci księżnej Elżbiety Lukrecji piastowska część Ustronia stała się własnością Habsburgów. Ziemie ustrońskie z początku traktowano jako osobne państwo zarządzane przez urzędnika podległego cesarskiej Komorze, a około 1690 roku weszły one bezpośrednio w skład Komory.

Dalsze losy miasta

Pod koniec XVII wieku przez Ustroń przemaszerowały wojska Jana Sobieskiego, zmierzające na Wiedeń. Na pamiątkę tego wydarzenia posadzono dąb, który do dziś można znaleźć w pobliżu skrzyżowania ulic Daszyńskiego oraz Spółdzielczej. Do lat 70-tych XVIII wieku Ustroń był osadą pastersko-rolniczą. Jednak w XVIII w. odkryto tam rudy żelaza, a w 1772 roku uruchomiono hutę, kuźnię, odlewnię oraz walcownię. Rozwój hutnictwa w Ustroniu jest ściśle związany z jego dzisiejszym charakterem uzdrowiskowym. Hutnicy zauważyli, że kąpiele w wodzie ogrzanej płynnym żużlem wielkopiecowym łagodzą dolegliwości reumatyczne, na polecenie arcyksięcia Alberta w 1804 roku wybudowano specjalną łaźnię. W XIX wieku odkryto w okolicach Ustronia pokłady borowin i źródło wód żelazistych. W związku z tym, w roku 1901, powstał Zakład Kąpieli Borowinowych, w którym zaczęto przeprowadzać zabiegi lecznicze.

Wróć

Nasze sale

Sala I
"KOMINKOWA"
Sala II
"PYSK DIABŁA"
Sala III
"PODZIEMNA GROTA"
Letni ogród
"Słodka dziurka"

Projekt oraz realizacja: Bielska Fabryka Stron www.efabryka.net | Polityka cookies | Logowanie