Cover Image

Wypoczynek na Śląsku Cieszyńskim. Historia Ustronia

Ustroń jest popularną górską miejscowością położoną malowniczo w Beskidzie Śląskim nad rzeką Wisłą. Niezwykłe walory krajobrazowe oraz dobrze rozwinięta infrastruktura turystyczno-rekreacyjna sprawiają, że Ustroń jest jedną z najchętniej wybieranych miejscowości zarówno na zimowe, jak i letnie wypady. Jeśli wybraliśmy już pensjonat, w którym spędzimy urlop, warto dowiedzieć się czegoś o historii Ustronia.

Pierwsze wzmianki o Ustroniu

Ustroń uchodzi za jedną z najstarszych osad Śląska Cieszyńskiego. Pierwsze wzmianki o tej miejscowości pochodzą z roku 1305. Nazwa Ustroń pada w Księdze Uposażeń Biskupstwa Wrocławskiego. Pierwszymi mieszkańcami Ustronia byli osadnicy pochodzenia polskiego, którzy przybyli do osady z innych wsi na Śląsku Cieszyńskim. Inicjatorem założenia wsi był książę Mieszko Cieszyński. Sama nazwa miejscowości ulegała wielokrotnie zmianom, brzmiała m. in. Ustrin i Ustroin. Na mapie Polski sporządzonej przez Wacława Grodeckiego w roku 1558 zamieszczono nazwę Ustron. Oznacza ona miejsce ustronne, zaciszne. Początkowo stanowił on własność książąt cieszyńskich, aby w XV wieku w znacznej części własności szlacheckiej. Do około XVIII wieku Ustroń miał charakter pastersko-rolniczy. Pierwsze wzmianki o kuracjuszach pochodzą właśnie z XVIII wieku. Miejsce to wybierano ze względu na łagodny klimat i uroki gór.

Coraz bliżej współczesności

W 1772 roku, po odkryciu rud żelaza uruchomiono w Ustroniu hutę. Później pojawiła się także kuźnia, odlewnia i walcownia. Ustroń zmieniał się powoli w osadę przemysłową. Hutnictwo miało wpływ również na rozwój kolejnego kierunku lecznictwa, który stanowiły kąpiele żużlowe. Były one skuteczną metodą leczenia chorób reumatycznych. Gorący, pochodzący z wielkiego, rozgrzanego pieca żużel, wrzucano do zimnej wody, co zwiększało stężenie związków siarkowych. W 1897 roku wygaszono piec żużlowy. Jednakże tuż przed tym odkryto źródła żelaziste oraz pokłady borowiny, co poszerzyło zakres usług leczniczych. W 1956 roku Ustroń otrzymał prawa miejskie, a jedenaście lat później również prawa uzdrowiska. Obecnie jest tu wiele atrakcyjnych hoteli i pensjonatów, które dbają o wysoki poziom usług i niezwykłą atmosferę.

Wróć

Nasze sale

Sala I
"KOMINKOWA"
Sala II
"PYSK DIABŁA"
Sala III
"PODZIEMNA GROTA"
Letni ogród
"Słodka dziurka"

Projekt oraz realizacja: Bielska Fabryka Stron www.efabryka.net | Polityka cookies | Logowanie