Cover Image

Woda, która leczy – o uzdrowiskach w Ustroniu

Uzdrowiskami nazywamy miejscowości, które posiadają naturalne walory lecznicze, a w szczególności odpowiedni klimat oraz złoża wód mineralnych lub borowin. Zazwyczaj dysponują one obiektami szpitalnymi i sanatoryjnymi, jak również rozwiniętą infrastrukturą wypoczynkową. Ustroń zaistniał na mapie europejskich kurortów leczniczych w drugiej połowie XIX wieku. Współcześnie łagodny klimat, uroki gór i nowoczesne zaplecze leczniczo-rekreacyjne lokują Ustroń w czołówce polskich uzdrowisk.

Jak to się zaczęło, czyli szczypta historii

Aż trudno uwierzyć, ale kariera Ustronia, jako uzdrowiska rozpoczęła się w XVIII wieku od odkrycia w miejscowości złóż żelaza. W związku z tym książę cieszyński Albrecht Kazimierz założył w Ustroniu hutę żelaza, walcownię i kuźnię. Zakłady prosperowały sprawnie, przekształcając pasterską wioskę w miejscowość przemysłową. Jednak zasoby naturalne z czasem zaczęły się wyczerpywać. Mimo to rozwój przemysłowy dał impuls do rozwoju kurortu. Gorący żużel z hut służył do ogrzewania wody w wannach. Były to tak zwane kąpiele gierzymowe, wpływające kojąco na bóle reumatyczne. Na przełomie wieków praktykę rozpoczął lekarz zdrojowy, wzniesiono łazienki i inne budynki zdrojowe. Z czasem odkryto także źródła wody żelazistej oraz pokłady borowiny, co spowodowało, że w 1882 roku rząd w Opawie nadał miejscowości status austriackiego uzdrowiska. W okresie międzywojennym Ustroń zelektryfikowano, wybudowano Baden kąpielowy i korty tenisowe. W 1972 roku miastu ponownie nadano tytuł uzdrowiska, tym razem Polskiego.

A po kuracji – rozrywki

Ustroń to nie tylko lecznicza woda i uzdrowiska. Nie zapominajmy, że to górskie miasteczko, położone wśród malowniczych lasów i wzniesień. Najwyższymi szczytami okolicy są Czantoria i Równica. Na obu znajdziemy wiele atrakcji, które umilą nam pobyt w miasteczku. Szczególną uwagę warto zwrócić na Równicę – w jej rejonie zlokalizowano obiekty rozrywkowe. Należą do nich Extreme Park, park linowy, niekonwencjonalne zoo – Leśny park Niespodzianek. Okolica ta słynie również z obiektów gastronomicznych, pielęgnujących lokalne tradycje. Jedną z najciekawszych propozycji jest Koliba pod Czarcim Kopytem. Miejsce o niezwykłej, tajemniczej atmosferze przesyconej legendami i opowieściami o diabłach. Jednak jego największą zaletą jest doskonała kuchni i smaczne tradycyjne napitki.

Wróć

Nasze sale

Sala I
"KOMINKOWA"
Sala II
"PYSK DIABŁA"
Sala III
"PODZIEMNA GROTA"
Letni ogród
"Słodka dziurka"

Projekt oraz realizacja: Bielska Fabryka Stron www.efabryka.net | Polityka cookies | Logowanie